У оквиру пројекта „Да не будеш роб изабери НОБ“, подржаног од стране Министарства културе Републике Србије, Градски музеј Врбаса је 28. и 29. новембра 2024. године реализовао часове историје за ученике четири локалне основне школе: ОШ „Петар Петровић Његош“, ОШ „Светозар Милетић“, ОШ „Братство јединство“ и ОШ „20. октобар“, а потом и округли сто за грађанство на тему „Значај и улога припадница националних мањина у НОБ-у у Врбасу“.
Часови историје за ученике основних школа из Врбаса реализовани су у депандансу Градског музеја, тачније Партизанској бази Центар, објекту који има статус културног добра стављеног под заштиту као знаменито место. У предњем објекту, до улице се налази изложбена поставка на тему Народноослободилачке борбе, док се у дворишном објекту налази управо партизанска база у којој су се успешно скривали припадници Покрета отпора. Ученици су са својим наставницима, уз обезбеђен аутобуски превоз, посетили Партизанску базу Центар и музејску поставку у којој су присуствовали часу историје. Часове је организовао виши кустос, историчар Градског музеја, Боро Војиновић у терминима од 10 до 12 часова, и они су имали за циљ да афирмишу антифашистички покрет Врбаса и улогу жена, припадница националних мањина у њему.
У просторијама Градског музеја, 29. новембра у 13.00 часова, организован је округли сто за грађанство на тему „Значај и улога припадница националних мањина у НОБ-у у Врбасу“. Модератор је био виши кустос, историчар Боро Војивновић, док су уводничари били др Александар Хорват, виши кустос, историчар одељења за савремену историју Музеја Војводине, и Војислав Мартинов, виши кустос, историчар одељења за савремену историју Музеја Војводине. Дискусији су присуствовали потомци породице Драгутина Раданова Бапе, у чијој кући се налазила партизанска база. Уз акценат на улози жена у Покрету отпора, намера и циљ пројекта био је да се да допринос култури сећања и улози појединаца и националних заједница у антифашистичкој борби. Пројекат је, такође, имао за циљ да код млађих нараштаја подигне ниво свести о значају промовисања антифашистичких идеја, али и на свест о доприносу и улози њихових предака, као и комшија који су дали изузетан допринос НОБ-у у самом Врбасу.
За потребе реализовања пројекта израђен је и промотивни материјал у виду видео садржаја.