У Градском музеју Културног центра Врбаса у петак је отворена изложба посвећена првим школованим женама Србије - "Музеј жене", коју је осмислила и поставила Грађанска иницијатива, удружење сликарки/ра и љубитељки/ља сликарства "Корњача" из Београда.
Један део изложбе доноси биографије првих школованих жена у Србији, "у форми графички униформно обликованих информација-паноа са текстовима и ликовима одабраних жена", док други део представљају сликарска дела "савремених уметника који промишљају и фокусирају своју ликовну и визуелну праксу на проширено поље друштвених односа са акцентом на теоријска и практична искуства феминизма".
На овим паноима могу се видети и упознати животни путеви Мине Караџић, Милице Стојадиновић Српикње и Надежде Петровић, као и кратке биографије мање познатих образованих жена које су оставиле значајан траг у дугом процесу еманципације припадница нежнијег пола у Србији.
"Уметнице и уметници су интуицијом, не само у својим делима, одувек пратили и препознавали важност заједништва мушкарца и жене. Наша изложба је покушај да се повеже фактографија живота значајних жена са територије Србије, са уметничким делом које исијава трагове женског живота и њихове борбе за саморазумевање. Уметничко дело, слика, еманира енергију саосећања и, као сва друга уметничка дела, позива људе да препознају ближњег и другачијег, говорећи уметничким језиком. Овом изложбом, приказујући животе освешћених жена, приказујемо пут ослобађања од сопствених предрасуда и указујемо на значај уметничког искуства на путу профињавања друштва. Уметник, као сеизмограф, препознаје подрхтавање нарушене равнотеже односа мушкарца и жене и својим сензибилитетом црта стазу новог успостављања односа на којем, одувек, почива свет", записала је о изложби Љубица Радовић, директорка "Корњаче".
Прилог ТВ Бачка.