Савет за координацију послова безбедности саобраћаја на подручју локалне самоуправе Врбас, у сарадњи са републичком Агенцијом за безбедност саобраћаја, организовао је предавање и трибину о учешћу старијих лица као возача, бициклиста, мотоциклиста и пешака у саобраћају. Њихова безбедност спада у једну од најактеулнијих тема безбедности саобраћаја последњих година у свету.
Особе старије од 65 година имају слабије психо-физичке и моторне функције што једним делом и доводи до њиховог великог страдања у саобраћају. Са годинама долази до смањења визуелних и слушних способности, чуло вида смањује се за 25 одсто, док се онима преко 80 година старости видно поље сужава и до 50 процената. Такође, са годинама се смањују и физичке способности, успоравају се покрети, јавља се пад у снази мишића, пад у координацији покрета и губи се прецизност. У Републици Србији лица старија од 65 година чине 30 процената страдалих у саобраћају. Тај проценат је у општини Врбас је и већи и износи око 46 одсто.
"У периоду од 2019. до 2023. године примећено је да категорија старијих наших суграђана јесте једна од ризичних група у саобраћају и из тог разлога Савет за координацију послова безбедности саобраћаја на подручју локалне самоуправе Врбас одлучио се да једну од редовних активности спроведе управо са њима. Покушали смо да им јасније укажемо на опасности које им прете, да их посаветујемо како да се боље заштите и како да се на сигуран начин укључе у саобраћај. Организовањем трибине за старије од 65 година можемо потврдити да смо током године у фокус својих активности ставили све старосне групе, све врсте учесника у саобраћају, повезали све институције и установе које се на било који начин баве њима, и надам се у многоме допринели да безбедност свих учесника на крају 2024. године буде боља него у претходном периоду. Исто ћемо наставити да чинимо и током 2025. године, хвала свим партнерима који су нам помогли, јер сви имамо заједнички циљ - без жртава на путевима у општини Врбас", рекла је након трибине Тијана Алексић, председница Савета за координацију послова безбедности саобраћаја на подручју локалне самоуправе Врбас.
Међу предавачима на трибини били су и представници Института за безбедност у саобраћају и Института за развој из Новог Сада, који су израдили и елаборате и стратегије из ове области за све локалне самоуправе. У саобраћајним незгодама лица старија од 65 година највише смртно страдају као пешаци (45%), скоро сваки други погинули, а затим у својству возача (40%) и на крају као путници у возилу (15%). Скоро сваки други погинули бициклиста, свако треће погинуло лице на трактору и скоро сваки пети погинули мопедиста су старији од 65 година. Због свега наведеног су старија лица у својству пешака и бициклиста, проглашени рањивом категоријом учесника у саобраћају, од стране Светске здравствене организације.
Учесницима трибине у Врбасу подељени су разна помагала и опрема која ће их боље обележити током кретања путевима, на пешчким прелазима и трговима, попут флуоросцентних прслука, кишобрана, пијачних колица и торби, светала за бициклисте, трокута и друга опрема.