Координационо тело за превенцију насиља и злостављања у основним и средњим школама на територији општине Врбас, организовало је данас троструко предавање на тему “Превенција насиља у школама - претходни кораци и реаговање када до насиља дође", које су одржали Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана - омбудсманка, и Милан Дакић, саветник омбудсманке за права детета.
На два места, у Гимназији "Жарко Зрењанин" и у сали Скупштине општине Врбас, а у три наврата, гости из Новог Сада разговарали су прво са ученицима врбаске средње школе, затим са директорима и члановима психолошко-педагошких служби свих образовних и јавних установа и институција, као и са члановима локалног Координационог тела, и, на крају, са родитељима ђака. Током овог последњег предавања конституисано је још једно званично тело које ће разматрати проблеме насиља у школама - Савет родитеља.
Драгана Ћорић, докторка правних наука, покрајинска заштитиница грађана - омбудсманка, истакла је структура ове институције има сектор који се бави правима детета и увек се активно ангажује у превенцији и борби против вршњачког насиља.
"То је један од разлога због којег смо се одлучили на посету општини Врбас и зашто смо разговарали и са ученичким парламентом Гимназије, и са Координационим телом за превенцију насиља и злостављања у основним и средњим школама, и са родитељима. Као институција увек апелујемо на мултисекторску сарадњу зато што безбедност деце у школама није само ствар деце, није само ствар школе, директора или родитеља, то је задатак свих нас, укључујући и институцију омбудсмана, која стоји и као превентивни, али и као контролни орган", рекла је Драгана Ђорић.
Све присутне прва је поздравила Марија Милинић, помоћница председника општине задужена за образовање и председница Координационог тела за превенцију насиља и злостављања у основним и средњим школама на територији општине Врбас. Она је истакла да локална самоуправа кроз оснивање посебног тела и његово континуирано ангажовање, покушава да учини све да едукује, на време упозори и предупреди појаву насиља, као и да институционално утврђеним путем заштити жртве евентуалног насиља и посредује у отклањању последица. Предавању је присуствовала и Тијана Алексић, председница Скупштине општине Врбас.
Након предавања развио се интезиван дијалог између предавача и представника школа и других установа, изражена је потреба за више сличних и других предавања и обука, указано на теме и проблеме којима је потребно поклонити више пажње, те констатовано да размена различитих искустава може унапредити ефикасност борбе против насиља у школама.