Милан Глушац, председник општине Врбас, присуствовао је данас XIII годишњој Скупштини Националне алијансе за локални економски развој - НАЛЕД, на којој су, уз анализу деловања у претходних година дана, главне теме биле порески подстицаји за почетнике у пословању, поједностављене процедуре ангажовања сезонских радника и развој система еШалтер за упис у катастар. Управо су ове мере, инициране и подржане од НАЛЕД-а, оцењене као најважније за унапређење пословног амбијента у 2018. години.
"Пут успешних реформи често креће од привреде и локалних самоуправа, тамо где се закони спроводе у пракси. Када у држави постоји политичко вођство и слух за ове иницијативе, уз подршку међународне заједнице и удружења попут НАЛЕД-а, резултати не изостају и то потврђују подаци. За пет месеци меру пореског ослобођења почетника у пословању искористила су чак 802 предузетника, за само три месеца преко портала и мобилне апликације пријављено је 3.554 сезонских радника, а за девет месеци путем еШалтера упућено је готово 200.000 захтева за упис у катастар", рекла је Станка Пејановић, чланица УО НАЛЕД-а.
Милан Глушац, председник општине Врбас, изјавио је након Скупштине да локална самоуправа наставља путем унапређења регулаторног оквира за пословање и јачања капацитета и одговорности јавне управе у циљу успостављања повољног пословног окружења, што, на крају, отвара могућност да страни и домаћи инвеститори изаберу баш Врбас за место пословања. Он је оценио да је подршка НАЛЕД-а за наставак свих ових активности најбоља потврда да се општина Врбас креће правним путем, те да ће сугестије које буду стизале са ове адресе увек бити уведене и систем рада локалне самоуправе.
О важности јавно-приватног дијалога и значају регионалне сарадње на изградњи бољег привредног амбијента, говорили су потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, амбасадор САД Кајл Скат, шеф канцеларије Светске банке Стивен Ндегва и шеф Делегације ЕУ Сем Фабрици.
"Реформа увођења електронских грађевинских дозвола из корена је променила начин функционисања државне и локалне администрације и лансирала је примену е-сервиса у циљу смањења бирократије. Формирањем Заједничке групе за унапређење позиције Србије на Doing Business листи, показали смо да је укључивање привреде и цивилног сектора у дефинисање законских решења неопходно да би реформа заживела и била успешна. Захваљујући електронском систему за грађевинске дозволе у 2018. смо стигли до бројке од 96.936 годишњих захтева за градњу или чак 265 дневно. Овај податак, као и око 40.000 активних градилишта колико имамо у Србији данас, довољно говори о успеху реформе. Исте такве резултате очекујемо и од реформе катастра", истакла је потпредседница Михајловић.