У поруци поводом Дана жена, генерални секретар УН Бан Ки Мун рекао је да је претходна година била година "шокантних злочина и насиља против жена и девојчица", и да треба да се сви запитају како да се крене ка бољој будућности. "Ове године на Дан жена, преобратићемо наш гнев у акцију. Објављујемо да ћемо процесуирати злочине против жена - и да никад нећемо дозволити да жена буде кажњена због злостављања која је претрпела. Понављамо наше обећање да ћемо се борити против ове претње глобалном здрављу, одакле год да вреба - у породици, на радном месту, у ратним подручјима и мирним земљама, као и у главама људи који дозвољавају да се насиље настави", рекао је Бан у поруци.
У Србији обележавање, како се наводи, "револуционарног / еманципаторског / антифашистичког празника жена" организују Реконструкција женски фонд и Мрежа Жена у црном. "И ове године подсећамо да су радна права жена угрожена, да имају вишак радних сати а мањак примања, да су прве на листама за отпуштање, и последње приликом запошљавања. Иако постоји законска регулатива против дискриминације жена, сам закон је - мртво слово на папиру, а ја хоћу да живим од свог рада", наводи се у саопштењу тих организација.
Иначе, прва прослава Дана жена у Србији одржана је 1914. године. Дан жена установљен је на Другој међународној конференцији жена социјалиста 8. марта 1910. године у Копенхагену на иницијативу Кларе Цеткин, тадашње лидерке међунаордног радничког покрета. Тај празник обележава се у знак сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу 1909. године и њујоршки марш више од 15.000 жена које су тражиле краће радно време, боље плате и право гласа. Осми март као међународни празник - Дан жена постоји од 1975. године која је била проглашена међународном годином жена, а две године касније Генерална скупштина УН је резолуцијом прогласила 8. март Даном женских права и међународног мира.