"Откривањем спомен плоче обележена је двестогодишњица од смрти Јураја Рибара, чији ће лик и дело на овај начин остати отргнути од заборава. Велико ми је задовољство што сам тим поводом у Савином Селу и захваљујем се свима који су омогућили њено постављање", рекао је амбасадор Варшо.
Овај догађај је прилика за промоцију вредности које се негују у Војводини, истакла је Ана Томанова Маканова. "Националне заједнице у Војводини деценијама и вековима живе у добрим међуљудским односима са већинским народом. Ако кажем да припадници различитих етничких заједница на овом простору живе дуже од 270 година и да су за то време успели да очувају свој национални, језички и културни идентитет, онда то значи да су Србија и Војводина друштво које примењује високе стандарде у овој области. У Војводини седиште има чак 12 националних савета националних мањина и то зато што у Војводини имају добре услове за даљи развој и континуирано подизање квалитета свог положаја", рекла Томанова Маканова.
Председник општине Врбас Милан Станимировић је у добродошлици гостима истакао да откривање овог спомен обележја представља велики чин не само за Словаке, већ и за све житеље општине Врбас и Војводине. "Као што човек не може да живи без сећања, ни народ не може да живи без традиције. Драго ми је што негујете традицију свога народа и у томе ће сви имати подршку локалне самоуправе. Војводина је неговала не европске, него универзалне вредности поштујући кутлуру, традицију, обичаје и језике свих народа и националних заједница на овим просторима", нагласио је Станимировић.
За ову прилику ученици Основне школе "Бранко Радичевић", који факултативно уче словачки језик, припремили су пригодан културно-уметнички програм. О лику и делу Јураја Рибаја говорио је професор Мирослав Дудок. Иницијатива за постављање спомен плоче потекла је од стручњака са Филолошког факултета у Београду и Филозофског факултета у Новом Саду.