Руководство о штрајку

Mirjana Javevski MepolДве недеље од штрајка у врбаској Фабрици за прераду пластике "Мепол", огласило се и руководство овог предузећа које тврди да су штрајкачи у последњих неколико дана изнели низ неистина, као и да су прећутали неке важне чињенице.
    "У њиховом првом обраћању основни захтев је био исплата зарада за мај и јун. Ја сам им одговорила да ће мајска плата бити исплаћена до 15. јула, што смо и урадили већ 08. јула дан пре него што су започели штрајк. На све њихове остале захтеве сам такође одговорила у писменом облику и то таксативно један по један захтев, али од штрајкача нисам добила никакав одговор већ неке нове захтеве. Тако морам да скренем пажњу да је у штрајку око 35 радника од укупно 67 колико их је запослено тренутно у Меполу, а не преко 50 како су је саопштио штрајкачки одбор", рекла је Мирјана Јаневски, директорица "Мепола". Према њеним речима, тачно је да је ситуација у фабрици доста тешка, али и да руководство покушава да изведе предузеће из кризе после неколико година агоније.
    "Знају сви радници кроз какве смо тешкоће пролазили у последњих неколико година. Тек после три покушаја смо пре годину дана успели да се приватизујемо и избегнемо стечај који би за све раднике значио останак без посла. Од како је фабрика приватизована свим радницима су редовно уплаћивани доприноси и исплаћиване плате, додуше уз нека кашњења али смо сваког месеца успели да поделимо плате. Што се тиче повезивања радног стажа, сви они знају да су ти спорови пред судом и да ће сигурно бити решени и није ми јасно зашто се то налази међу њиховим захтевима", каже Мирјана Јаневски. Јаневска тврди да захтеви штрајкача везани за потврде о упису акција такође нису најјаснији, јер нико не може мањинским акционарима да оспори власништво над акцијама.
    "Сви мањински акционари, као и учесници у штрајку уписани су у Централни регистар на основу којег остварују право као власници акција. Додуше и ту је било неких кашњења, али за то није крив нико из Мепола већ је у питању компликована процедура за коју је била задужена брокерска кућа. Што се тиче њихових тврдњи цени рада од 42 динара по сат у, морам да кажем да то није истина јер ниједан радник није добио плату испод минималца", рекла је Мирјана Јаневски.
Према њеним речима, штрајк који траје већ скоро две недеље сигурно ће се одразити на пословање фабрике.
Radnici Mepol    Са друге стране штрајкачи се и даље окупљају у просторијама фабрике и кажу да одговори које је директорица упутила на њихове захтеве нису задовољавајући и да ће штрајк бити настављен.
    "Истина је да је исплаћена плата за мај, али то не значи да ћемо ми прекинути штрајк јер су остале многе неразјашњене ствари. Постоји извештај Центра за контролу Агенције за приватизацију да нису подељене потврде о поседовању акција што ствара низ проблема. Није решено питање путних трошкова као ни топлог оброка који износи 360 динара месечно. Такође није решено питање одвођење радника Мепола на рад у стакленик фирме Денди про која је купила Мепол и све док то не буде решено и стављено на папир нећемо прекидати штрајк", рекла је Драгица Каћански, председница синдиката Солидарност у Меполу.

Претрага

Општинска управа Врбас

Адреса: М. Тита 89, Врбас, 21460

Телефон: +381.21.7954.000

E-mail: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

ПРЕДУЗЕЋА И УСТАНОВЕ

КЦ Врбас

Културни центар Врбас

Дом здравља

ДЗ "Вељко Влаховић"

ЈКП Стандард

Јавно комунално предузеће

ЦСР Врбас

Центар за социјални рад

ЈКП "Комуналац"

Јавно комунално предузеће

ЦФК Врбас

Центар за физичку културу

ТОО Врбас

Туристичка организација општине Врбас

Bиблиотека Vrbas

Јавна библиотека „Данило Киш"